Klímahasználat kisbaba mellett
A nagy nyári meleg megviseli a felnőtteket, de a gyerekeket is. Ilyenkor merül fel e kérdés lehet-e kisbaba mellett klímát használni, vagy hogyan érdemes használni. Ebben a blogban ennek jártunk utána.
Amire figyelni kell:
A kisbabák hőérzete még nem annyira fejlett, mint a felnőtteké, a mi feladatunk, hogy figyeljünk rá mikor van nagyon melege. Ellenőrizzük a szoba hőmérsékletét is. A baba izzadása, indokolatlan sírása, feszült viselkedése vagy a melegkiütések a testén mind jelzik, hogy a baba nem viseli el a forróságot. Ha ezeket a tüneteket észleljük, akkor szüksége van arra, hogy lehűtsük, erre a legegyszerűbb eszköz a klíma, ami azonnali segítséget jelent. Baba mellett azonban kicsit másképp kell használni a klímát, mint felnőtteknél.
Ami fontos:
Rendesen és alaposan kitisztított, karbantartott klímát használjunk, mivel a készülékben különféle légúti megbetegedéseket okozó gombák, baktériumok, vírusok telepedhetnek meg, amik veszélyesek lehetnek a kicsire is. Ehhez érdemes szakember segítségét kérni, hiszen a klímaberendezések házi tisztítása sosem lehet olyan alapos, mintha klímaszerelőre bíznánk a feladatot.
Hogyan használjuk a klímát?
Soha ne tegyük olyan helyre a baba ágyát, ahol közvetlenül érné a hideg levegő. A babánkra adjunk könnyű ruhát, ami a lábait karjait befedi, hogy a hűs levegő ne érje közvetlenül.
Ne akarjuk egyből lehűteni a szobát, mivel a baba testhőmérséklet szabályozása jóval lassabb, mint a felnőtteké, így fokozott érzékenységgel reagálnak a hirtelen hő változásra. A szoba túl gyors hűtése könnyen megfázáshoz, az arc-, és homloküreg gyulladáshoz vezethet.
Hagyjuk résnyire az ablakot, hogy friss levegő is jöjjön be a szobába, ugyanezért elzárhatjuk időről-időre a légkondit, és kitárhatjuk pár percre az ablakot. A cél, nem az, hogy hideg legyen, hanem hogy felfrissítsük a szoba levegőjét a klímával, és babánk teste lehüljön aludni tudjon a nagy melegben.
A hőmérsékletet sosem szabad nagy forróságban túl hidegre állítani, ha például kint 38 fok van, akkor bent sem lehet 30 foknál hűvösebb. Általánosságban elmondható, hogy 8 foknál nagyobb különbség ne legyen a kinti és a benti levegő között. És természetesen sosem szabad a babát ott altatni, ahova a légkondi fújja a hűvös levegőt. Számos készülék rendelkezik „huzatmentes” funkcióval, ami egyenlettesen oszlatja el a kiáramló levegőt a szobában. Állítsuk a légterelő lapátokat felfelé így a levegő felfelé áramlásával is elkerülhetjük, hogy babánkra menjen. Ha ezeket az alapszabályokat betartjuk, biztonsággal használhatjuk a klímát pici gyerekek mellett.
Ne vigyük a babát meleg helyre azután, hogy elhagyja légkondicionált szobát. A hirtelen hőmérsékletváltozás miatt ugyanis könnyen megbetegedhet. Inkább kapcsoljuk ki a klímát és adjunk egy kis időt neki, hogy megszokja a külső hőmérsékletet.
A klíma jobban szárítja a levegőt, csökken a páratartalom ezért érdemes párologtatni a szobában. Az alacsony páratartalom a baba nyálkahártyáját kiszáríthatja. A baba bőre kiszáradhat, figyeljünk testápolására is.
Összességében elmondható, hogy észszerűen használva a klíma segíti kisbabádnak is átvészelni a nagy meleget.
Ha megfelelő klímát szeretnél kisbabád mellé kérd ki szakértőnk véleményét, biztosan megtaláljuk a számodra megfelelő készüléket.