Mikor van szükség páramentesítőre?
Amikor páramentesítőről hallunk egyből a falak penészesedése jut eszünkbe. Sokan csak akkor vásárolnak ilyen készüléket. De mikor is van rá szükség? Hová helyezzem, hogy hatásos legyen? Milyen típusút válasszak, nos nézzünk meg sorjában.
A pára:
A pára a levegőben megtalálható nedvesség. Az ideális páratartalom a lakásban 40-60 százalékos relatív páratartalom. Ha ettől kisebb száraznak érezzük a levegőt, bőrünk is kiszárad, ha 60 százalék feletti akkor nehézzé válik a légzés. A lakásunk páratartalmát sok minden befolyásolja, például télen a fűtés, vagy mosáskor mennyi ruhát teregetünk szét, vagy mennyi főzünk a konyhában.
Miért rossz a magas páratartalom?
Kellemetlen közérzetet ad, nehézkessé válik a légzés. A fürdőszobánk, konyhánk nem tud kiszáradni, lecsapódik a pára megjelenik a penész, ami asztmát is okozhat, és eltávolítása is igen nehéz.
Mi a páramentesítő ?
Olyan készülékek amelyet arra terveztek, hogy csökkentsék a levegő páratartalmát. Többféle változata van de működésükben hasonlóak. A levegő nedvesség tartalma a hideg felületen lecsapódik, a készülék szűrőn keresztül átszívja a páramentesítendő levegőt, amiből a pára csepp víz formájában kicsapódik, és egy szint jelzővel és biztonsági kapcsolóval ellátott tartálya folyik.
Hol ajánlott használni a páramentesítőket?
Minden olyan helyiségben, ahol pára keletkezhet. Konyhában, fűrdőszobában, fűrdőkben, pincékben, tárolókban, nyaralókban fűtetlen helyiségekben. Továbbá lakásfelújítás után amikor száradnak a falak, vagy ahol iratokat tárolunk. Akkor is nagy hasznunkra lehetnek ezek a készülékek ha esetleg beázott a tetőnk, vagy csőtörés keletkezett nálunk. Segíti a gyors felszáradást . Akkor is igen hasznos ha több napos esőt kapunk és még az idő is hűvös, vagy ha nem megfelelő a lakás szellőzése, vagy nem tudunk szellőztetni.
Magas pára és a berendezési tárgyaink:
Ha a lakásunkban nagy a párataralom az a berendezési tárgyainkra is lecsapódhat. A papírok, festmények magukba szívják a párát meghullámosodhatnak és rongálódhatnak vesztenek értékükből. A textilből készült tárgyaink is magukba szívják a párát és idő után bepenészedhetnek. Múzeumokban is használnak páramentesítőket, védve az értékes tárgyakat. Fontos tehát hogy figyeljünk a megfelelő páratartalomra otthon is.
Honnan tudhatom, hogy magas a pára?
Érdemes egy páratartalom mérőt beszerezni, ami megmutatja a lakásunk páratartalmát, főleg ha kisgyerek is van a lakásban, hiszen az ő egészsége mindennél fontosabb.
Milyen páramentesítőt válasszak?
Rengeteg különféle berendezés közül válogathatunk már. Amire igazából feltétlen figyelni kell az a teljesítmény. Minden páramentesítőnek megadják, hogy hány négyzetméternél fejti ki hatását. Fontos az is, hogy hová helyezzük, mekkora a tartálya, hány liter párát képes összegyűjteni egy nap. Az is kiemelten fontos, hogy mennyire könnyű használni, mozgatni. Vannak már olyan készülékek is amik nem csak párátlanítanak de tisztítják is a levegőt. Sőt saját telefonos alkalmazás is van már némelyikhez, és időzítővel felszereltek is. Célszerű úgy választani, hogy nekünk a legjobb legyen.
Weboldalunkon számtalan páramentesítő közül válogathattok a különböző szobaméreteknek megfelelően. Akár egy Fisher párátlanítót választottok, akár egy Haiert biztosan megfelelően fogják párátlanítani a helyiséget.